کتاب از قصر تا قصر

اثر نجیب محفوظ از انتشارات جامی - مترجم: ناصر طباطبایی-بهترین رمان ها

رمان های سه گانه قاهره سه نسل از خانواده پدرسالار طلبی السید احمد عبد الجواد را کشف می کند که خانواده خود را با دست سخت و قاطعانه زندگی می کند در حالی که یک زندگی مخفی از خودکفایی دارد. کاخ پیج ما را به همسر مهربان و مظلومش، آمینا، دختران محترم خود، آیشا و خدیجه و سه فرزندش - فهمی، غم انگیز و آرمانگرا، یاسین هادونیست متکبر و کمال فکری روح، می دهد. محاکمه های خانوادگی در طول سال های متمادی از دو جنگ جهانی، به عنوان یک تغییر در جامعه ای است که برای قرن ها مقاومت کرده است.


خرید کتاب از قصر تا قصر
جستجوی کتاب از قصر تا قصر در گودریدز

معرفی کتاب از قصر تا قصر از نگاه کاربران
کتاب حاضر اولین کار از رمان های سه گانه نجیب محفوظ است که وقایع آن حال و هوای قاهره را در اوایل قرن بیستم به تصویر می کشد و دو رمان دیگر از این سه گانه (خیابان شکر ریزها) و (قصر لذت) نام دارند که آنها نیز به زبان انگلیسی ترجمه شده اند. نویسنده در آن کتاب ها زندگی افراد خانواده مورد بحث در کتاب حاضر را تا سه نسل و تا اوایل روی کار آمدن جمال عبدالناصر دنبال می کند.
محفوظ در هر فصل از کتاب حاضر استادانه صحنه ای تازه در پیش روی خوانده میٍ گشاید و حکایت از زندگی روزمره یک خانواده سنتی نسبتا مرفه در یکی از محله های نزدیک به مرکز قاهره دارد که در هنگام استعمار این کشور توسط انگلیسی ها به لایه های پنهان جامعه ی مصر در آن هنگام می پردازد.در ابتدای داستان با روایت داستان زنی تنها که به علت تعصبات بیجای همسرش اجازه خروج از خانه را ندارد و سرنوشت او و فرزندانش می پردازد که نویسنده داستان این خانواده و مسائل آن روزگار را روایت می کند.
@گذر قصر@ کتابی است دنیایی پر ازجهل و تاریکی ... پر از ریا و تملق ... پر از دروغ ... و ادم هایی که گاهی حس تنفر را بر می انگیزند گاهی هم احساس خشم و ترحم ولی با همه تناقض ها روال داستانی کاملا حفظ می شود و خواننده می تواند خود را در فضای آن روزگار احساس کند
او در لایه هایی از جریان داستان و بیان حالات درونی اشخاص نظریات فلسفی خود را نسبت به جنبه های مثبت و محرک عقاید و اخلاق سنتی در زندگی افراد خانواده و در ارتباط فرد با جامعه و جریان های سیاسی به صورت ظریف بیان می کند، در عین اینکه تاثیرات منفی مذهب قشری و خالی از تفکر را که به نتایح غیر اخلاقی و ضد انسانی می انجامد به انحاء مختلف، از جمله طنز ، به نقد می کشد. لذا این رمان یک داستان خالی از پیام فلسفی نیست.
در رده کتابهائی همچون جنایت و مکافات-موشها و آدمها-سر بلند میباشد

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب از قصر تا قصر


 کتاب رودهای ژرف
 کتاب بازی بی گناهان
 کتاب اولیس جویس: عصاره ی داستانی
 کتاب سالار مگس ها
 کتاب هیاهوی بسیار برای هیچ
 کتاب دفترچه یادداشت قرمز